hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Uważajcie, gdzie płacicie za Netflixa

Zaczęło się od domeny. W zasadzie kilku domen. Łączyły je imiona i losowe liczby, czasem żeńskie (agusia215.pl, malgorzata423.pl), innym razem męskie (arek135.pl). Zdarzyło się nawet imię z nazwiskiem (jolabury.pl). Łączył je też fakt rejestracji u tego samego registrara i tego samego dnia (21.03), a także – jak mogłoby się na początku wydawać – fakt, iż w każdym przypadku na stronie głównej widniał panel logowania administratora.

Można by na tym poprzestać, jednak przyszedł nam do głowy – nie wiedzieć czemu – by zajrzeć na podstronę /.iaka/test@test.pl. Nie pytajcie. Tym bardziej, że to przyniosło to (nie)oczekiwany efekt i po serii przekierowań trafiliśmy na coś takiego:

Niby Netflix, przypomina do złudzenia Netflixa, ale gdy zajrzymy na pasek adresu, okazuje się, że to jednak nie witryna streamingowego giganta.

No ale zerknijmy z ciekawości, co się dzieje, gdy jednak wpiszemy dane logowania. Oczywiście fałszywe. Wtedy najpierw, zamiast głównej strony Netflixa, zobaczymy monit o aktualizację metody płatności.

My wpisaliśmy losowe dane karty. Nie było problemu, co oznacza, że system nie testuje zgodności numeru, tak jak w przypadku scamów na OLX. Niezależnie od tego, co wpiszemy, na koniec widzimy taki ekran:

Co ciekawe, nie można się z niej przeklikać do witryny Netflixa, co powoduje, iż scam staje się jeszcze mniej wiarygodny. Inna sprawa, że po co przestępcy dawać nam możliwość przekierowania, skoro i tak już ukradł login, hasło i numer karty?

Indicators of Compromise

Ale to nie wszystko! Skoro za pierwszym razem pojawiła się seria domen, przekierowujących na tę samą witrynę docelową, może by sprawdzić, czy na tym samym IP

3.7.179.58

nie siedzi jeszcze coś podejrzanego?

Ha! Bingo!

Admini – blokujcie. Zwykli użytkownicy Netflixa – uważajcie na strony sugerujące Wam uzupełnienie metody płatności. Za KAŻDYM razem sprawdźcie, czy to odpowiednia strona i pamiętajcie, że dostawcy usług nie wrzucają z głupia frant pop-upów monitujących o numer karty.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także