hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Walczymy z oszustwami „na loterię”

Od niedzieli obserwujemy wzmożoną falę tzw. „loterii” – wyskakujących okien, sugerujących internaucie, jakoby wygrał smartfon, w loterii organizowanej przez Orange Polska. Przede wszystkim oczywiście takie loterie nie mają z nami NIC WSPÓLNEGO. Dostęp do tego typu witryn staramy się jak najszybciej blokować, próbujemy też zapobiegać wyłudzeniom Wasze pieniędzy na inne sposoby. Przyjrzyjmy się dokładnie schematowi działania oszustów.

Zaczyna się od pop-upa o rzekomej wygranej:

Kto by nie chciał, prawda? Swoją drogą – jaką znowu rocznicę, skoro data założenia Orange Polska to 4 grudnia 1991? No ale dobra, skoro tak bardzo chcemy ten telefon, to klikajmy!

Te jakże trudne pytania są trzy, nie jest oczywiście ważne jakie odpowiedzi wybierzemy, bowiem pod koniec i tak zobaczymy to:

Nagród jak się okazuje nie ma wcale tak wiele! IPhone’y się skończyły, Apple Watche też… Ale proszę, Galaxy S10+ jeszcze jest! Udało się, ufff… (oczywiście mamy maksimum 3 minuty, pan przestępca czytał Cialdiniego – po łebkach pewnie – i coś tam o Regule Niedostępności mu się obiło o oczy:

No to klikamy! Kto by się przejmował, że zmienił się interfejs strony i adres, YOLO, przecież jesteśmy o krok od naszego wymarzonego smartfona!

No przecież JUŻ JEST! Dla mnie! Tylko wpiszę dane…

Wystarczy tylko wpisać numer karty! Przecież skądś muszą mieć te 2 euro na wysyłkę. Kto by zwrócił uwagę na kilka zdań, napisanych na górze, drobnym druczkiem (podkreślenia nasze)…

„Wszyscy nowi klienci biorą udział w loterii, w której można wygrać zaprezentowany produkt. Jeśli okażesz się szczęśliwym zwycięzcą, skontaktujemy się z Tobą bezpośrednio pocztą elektroniczną. Ta oferta specjalna obejmuje trwający 10 dni okres próbny na subskrybowaną usługę. Po tym czasie miesięczna opłata abonamentowa (59.99 EUR) zostanie automatycznie pobrana z Twojej karty kredytowej. Jeśli nasze usługi nie spełnią Twoich oczekiwań, możesz skasować swoje konto w ciągu 10 dni. Usługa będzie odnawiana co miesiąc, aż zostanie anulowana. Kampania ta wygaśnie 31 grudnia 2020 roku.”

No właśnie… Bo kto czyta takie „głupoty”?

Co robić?

My zrobiliśmy co było w naszej mocy – uniemożliwiliśmy otwarcie w naszej sieci strony powiązanych z kampanią, a także skontaktowaliśmy się z firmą TuneHub247Shop, której usługi de facto wykupują ofiary. Ze strony firmy w ciągu niecałej godziny otrzymaliśmy informację zwrotną, iż podejmie błyskawiczne działania, mające na celu ukrócenie procederu. Jeśli ktoś z Was padł ofiarą tego oszustwa – skontaktujcie się bezpośrednio z firmą i powołajcie się na CERT Orange Polska.

No i – błagamy – uważajcie! Nie dajcie się łapać na takie oszustwa. To schemat popularny już od przeszło roku, ale wciąż znajdują się internauci, którzy dają się przekonać przestępcom. Jeśli widzicie jakąkolwiek loterię, powołującą się na Orange Polska, sprawdźcie, czy w pasku przeglądarki widnieje adres https://orange.pl lub https://biuroprasowe.orange.pl. Każdą inną „super ofertę” od razu ślijcie do nas, na cert.opl@orange.com.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także