hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Wygasa Twój Profil Zaufany? Ten SMS jest prawdziwy.

W ostatnich dniach internet, z naciskiem na serwisy społecznościowe, zalała fala zrzutów ekranu z treścią SMS-ów informujących, by przedłużyć Profil Zaufany. Uspokajamy – to prawdziwe SMS-y i jeśli taki trafił do Ciebie, faktycznie musisz przedłużyć ważność PZ.

SMS, budzący niepokój internautów, wygląda tak:

Prawdziwy SMS dot. profilu zaufanego

Przeanalizujmy go na szybko, czy jest jakiś powód do niepokoju:

  • Nadawca. Nadpis PZePUAP, czyli zapewne Profil Zaufany ePUAP. Załóżmy, że jest prawdziwy.
  • Treść. Wygasający PZ, należy go przedłużyć. Brzmi dobrze.
  • Linki. Brak bezpośredniego linku do przedłużenia. Link do podstawy prawnej – nieklikalny. Po przeklejeniu do przeglądarki i usunięciu spacji – prowadzi do faktycznej strony aktualności z informacją o przedłużaniu PZ.

Czy mój Profil Zaufany wymaga przedłużenia?

Co zrobić, jeśli nie mamy pewności, czy SMS nie jest fałszywy, ale chcemy to potwierdzić? Tak, jak zawsze piszemy – trzeba wejść na faktyczną stronę usługi. Nie używając linku z otrzymanej wiadomości, ale – jak zaznaczyliśmy wyżej – w opisywanym SMS-ie go nie ma.

Wchodzimy więc na witrynę https://pz.gov.pl, logujemy się do Profilu Zaufanego. W prawym górnym rogu rozwijamy strzałką podmenu, wybieramy Profil Zaufany. Następnie klikamy „Szczegóły profilu” i przewijamy na dół:

Profil zaufany - terminy ważności

W prezentowanym przypadku Profil Zaufany został przedłużony wcześniej. SMS-y otrzymują osoby, którym przedłużano PZ podczas pandemii, więc jeśli w pozycji „Data wygaśnięcia” widzisz 31-10-2023 – wszystko się zgadza. Wtedy przewijasz na górę:

Profil Zaufany - informacje

i wybierz Przedłuż ważność lub zmień dane

Czyli nie trzeba uważać?

Oczywiście, że trzeba! Zawsze. Choćby dlatego, że w sytuacji, gdy sprawa opisywanych SMS-ów trafiła do mediów, może się okazać, że niebawem zaczną pojawiać się kolejne. Tym razem z nieco innym nadpisem i klikalnym linkiem. Takim, który już nie zaprowadzi do serwisu Profil Zaufany, lecz do strony podstawionej przez oszustów. Dlatego najlepiej nie klikać w linki w SMS-ach/mailach. Jeśli jednak już to zrobisz:

obowiązkowo upewnij się, że adres strony jest prawidłowy; jeśli musisz wpisywać gdzieś dane logowania do banku (np. przy logowaniu do PZ) – sprawdź, czy w pasku adresu jest adres banku

TEN SMS jest prawdziwy, ale następny już nie musi. Uważaj, nie daj się oszukać. Kto jak kto, ale oszuści znakomicie znają trendy.

A przy okazji nie zaszkodzi wejść na stronę CyberTarczy i sprawdzić, czy urządzenia w Twojej domowej sieci są bezpieczne. Bo czemu nie?

A jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość, czy SMS jest prawdziwy? Wyślij go do nas, przesyłając dalej na nr 508 700 900. Pomożesz sobie i innym internautom!


3 komentarze na temat “Wygasa Twój Profil Zaufany? Ten SMS jest prawdziwy.

  1. Błędem było to, że Zaufany Profil zaczął rozsyłać zwykłe SMS-y, a inni myśleli, że to jest scam natomiast ci, co te SMSy wysyłali, to mogli się dwa razy zastanowić i powiadomić każdego użytkownika powiadomieniem w aplikacji nie SMS-em. nie wiadomo było czy ktoś się podszywa, czy nie?

  2. Czy masz swoje nietypowe kryteria wyboru tematów, które decydują o tym, co staje się głównym punktem fokalnym danego wpisu na blogu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także