Zaloguj się do usług
bezpieczeństwa
5 lipca 2020
Phishingowe domeny ze słowem "głosuj"

W ostatnich dniach nasze systemy ostrzegły nas o serii domen, zawierających w treści słowa "głosuj"/"głosowanie". Przykładowe (już niedostępne w sieci) domeny to:
glosuj-promuj.eu
glosuj-konkursy.eu
glosuj-pomaganie.eu

ale też:
glosuj-poparcie.eu
glosuj-wspieraj.eu
oddanie-glosowanie.eu

W swojej formie adresy witryn - jak widać powyżej - są do siebie bardzo podobne, wszystkie rejestrowane w domenie .eu, wszystkie na faktycznie istniejące małe firmy, rzecz jasna bez wiedzy ich właścicieli (podobny proces opisywaliśmy w grudniu ubiegłego roku).

O co chodzi z tym głosowaniem? Jedna z witryn prosiła po prostu o wysłanie SMSa o treści "Tak" na numer o podwyższonej płatności. Po szczegółowym wczytaniu się w treść okazywało się, że śląc wiadomość... wykupujemy pakiet dodatków do nikomu nie znanej gry. W innym przypadku niestety nie znaliśmy domeny kierującej do witryny docelowej, a ta udawała panel logowania do Facebooka.

Dlaczego opisujemy tylko kilka przykładów? Ponieważ nasze systemy, bazujące na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji, coraz częściej wynajdują domeny _zanim_ znajdzie się na nich treść. Ostatecznie żywy człowiek, bazując na niemal stuprocentowym podobieństwie do potwierdzonych witryn phishingowych uniemożliwia dostęp do nowo założonych witryn, dbając o bezpieczeństwo klientów i sieci Orange Polska.

Biorąc pod uwagę nadchodzącą, wywołującą wiele emocji - nierzadko zahaczających o ekstremalne - drugą turę wyborów prezydenckich, warto uważać na wszelkie podejrzane witryny, wykorzystujące nasze zainteresowanie elekcją Prezydenta RP. Nie musimy wszędzie i na każdym kroku, klikać, deklarować, share'ować i like'ować. Niefrasobliwość w sieci może dużo kosztować.


Ostatnie aktualności

Dowiedziałeś się o zagrożeniu?

Poinformuj nas!

Zgłoś incydent

Załącz plik

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Nie jestem człowiekiem
Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl