hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Twój Profil Zaufany nie wygasa!

A na pewno nie wtedy, gdy dostajesz na ten temat SMS-a ze zwykłego „długiego” numeru. Uwaga na nową kampanię smishingową, podszywającą się pod Profil Zaufany! Uważaj – nieuwaga może Cię kosztować stratę wszystkich pieniędzy z konta bankowego! Pamiętaj też, by nie pomylić Profilu Zaufanego z certyfikatem aplikacji mObywatel.

CERT Orange Polska zaobserwował wzmożoną aktywność powiązaną z fałszywymi wiadomościami SMS. Ich treść sugeruje, jakoby odbiorcy SMS-a miał wygasnąć Profil Zaufany.

Twój profil zaufany wygasa w dniu 03-07-24. Odnów jego ważność po z alogowaniu się na swoje konto. Więcej informacji i podstawa prawna:  hxxps://mojego-rzadu[.]com/login/login

Oczywiście domena użyta w treści wiadomości to już olbrzymia czerwona flaga. Jeśli jednak złapiemy się na socjotechniczną sztuczkę, nie zastanowiwszy się, w co klikamy, znajdziemy się o krok od dużych kłopotów.

Podobne, ale nie do końca

Po kliknięciu zobaczymy bowiem taki obraz:

Wygląda jak prawdziwa? Oczywiście, bo to niemal idealna kopia strony logowania przez WWW do usług rządowych, po wybraniu opcji „Bankowość elektroniczna”. Prawdziwa witryna na początku daje jeszcze jeden wybór:

Oszuści z niego zrezygnowali. Dlaczego? Stron logowania przy użyciu pozostałych serwisów (z wyjątkiem profilu zaufanego) nie da się bowiem podrobić (a na pewno nie małym kosztem). Tymczasem fałszywe bramki logowania do banków to funkcjonujący od lat klasyczny modus operandi. A zyski szybkie i łatwe do spieniężenia.

A skąd wzięła się domena mojego-rzadu[.]com? Założono ją zaledwie wczoraj, w kalifornijskiej firmie OwnRegistrar, adres IP wskazuje na Cloudflare. Stawiamy dolary przeciwko orzechom, że to jedna z co najmniej kilku, które mogą pojawić się w kolejnych atakach.

Uważajcie, a jeśli znacie kogoś, kto mógłby się na to nabrać – ostrzeżcie ich.

Profil Zaufany a certyfikat mObywatel

Skąd aktualna kampania przestępców? Otóż na początku lipca 2023 wprowadzono mObywatela 2.0. Wtedy wszyscy użytkownicy musieli stworzyć nowe certyfikaty. Mają one rok ważności i to one zaczną lada moment wygasać! Certyfikat mObywatel jest charakterystyczny dla konkretnego urządzenia, więc jeśli w międzyczasie zmienialiście telefon – przedłużył się również czas ważności certyfikatu. Datę wygaśnięcia znajdziecie w menu aplikacji więcej/wydane certyfikaty.

Profil Zaufany też może wygasnąć, acz on ważny jest trzy lata. Może się więc faktycznie zdarzyć, że trafi do Ciebie kiedyś taka informacja. Na pewno jednak nie przyjdzie ze zwykłego numeru telefonu, a z nadpisu, zastrzeżonego dla oficjalnej, rządowej korespondencji SMS. Jego przedłużenia dokonasz natomiast na stronie https://pz.gov.pl/.

Jeśli chcesz zawczasu stwierdzić, kiedy Cię to czeka – znajdziesz tę informację na stronie Profilu Zaufanego, w sekcji Szczegóły profilu, na samym dole.