hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Dziwne oszustwo z tatuażem w tle

Sieciowi oszuści szukają co i raz nowych sposobów, bo dostać się do naszych pieniędzy. Nowa metoda przekrętu, którą opiszemy poniżej, jest – na kilka sposobów – co najmniej dziwna.

Tak wygląda strona na którą trafia potencjalna ofiara. Skąd się tam bierze? Z bardzo dużym prawdopodobieństwem z fałszywej reklamy w mediach społecznościowych.

Stron startowych trafiliśmy przynajmniej kilka, nie przywiązujcie się więc do tej konkretnej. Generalnie wszystkie URLe są podobnie zbudowane – ciąg nie mających sensu znaków w domenie oferującej darmowe strony WWW.

Co się stanie, gdy zdecydujemy się na rejestrację?

Co ma wspólnego e-czytanie z… tatuażem? W treści strony głównej widnieje informacja o rzekomo „100% darmowej rejestracji w celu weryfikacji”. Co ciekawe, gdy spróbujemy otworzyć główną stronę widocznego u góry serwisu goepisodes[.]com, zobaczymy informację „Coming Soon”. Wpisując link ze scamu do sandboxa trafiliśmy natomiast na nielegalne streamy zawodowej ligi futbolu amerykańskiego. Adres otwarty w telefonie przeniósł nas na powyższą podstronę, a tak – jak należało się spodziewać – zobaczyliśmy to:

Po wpisaniu danych naszego alter ego i testowego nr karty płatniczej pojawiła nam się – zgodnie z oczekiwaniem – taka informacja:

Niby nic, ale czy zwróciliście uwagę na adres? To już nie jest strona „losowo” wybierająca streamy NFL, czy e-booki. Co ciekawe, za pierwszym razem pojawiła nam się witryna csuifs[.]com, za drugim zaś – cshdus[.]com. Obie strony wyglądające dokładnie tak samo:

Różniły się tylko litery w adresie i w górnej części strony. Co ciekawe, spółka, której dane znajdziemy na dole witryny, faktycznie istnieje (choć jej oficjalna wartość ma wynosić… 153 funty brytyjskie) jednak sama witryna zarejestrowana jest na dane ukryte przez specjalizującą się w tym firmę.

Jedno w tym całym przekręcie jest pewne. Rejestracja nie będzie darmowa, nie dostaniemy żadnego darmowego tatuażu, a nawet jeśli chcielbyśmy zań zapłacić, jest duże ryzyko, że zorientujemy się, iż na naszym koncie nie ma już pieniędzy.

Choć nad opisywanym oszustwem wisi mnóstwo czerwonych flag, zdajemy sobie sprawę, iż niestety są internauci, którzy byliby skłonni w to uwierzyć.

Uważajcie. Nie dajcie się oszukać.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także