hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Nowy model oszustwa „na OLX”

Administratorzy OLX ostrzegają: „Nie odpowiadaj na oferty kupna, wysyłane za pośrednictwem komunikatorów, np. WhatsApp”? Coraz więcej internautów o tym wie, coraz rzadziej dają się nabierać bezczelnym oszustom. Nic więc dziwnego, że Ci usprawnili nieco – całkiem sprytnie – ten wektor ataku.

Pierwszą wiadomość wysyłają bowiem przy użyciu… interfejsu OLX.

Zrzut ekranu został zrobiony przez niedoszłą ofiarę po jakimś czasie, stąd informacja o wyłączeniu konta oszustwa. Brawo dla OLX za wyraźne ostrzeżenie przed scamem, tym niemniej – głównym motywem wyróżnionego tekstu jest próba kontaktu przez WhatsApp. A tymczasem tutaj jest prośba, teoretycznie niepodejrzana, o wysłanie linku do aukcji e-mailem.

Klient, który zgłosił nam próbę oszustwa, wysłał maila. Taką odpowiedź otrzymał:

W mailu pojawia się już schemat oszustwa, o którym ostrzegaliśmy od miesięcy – z tą różnicą, że linku nie dostajemy komunikatorem, tylko mailem. Klikając w podany link zostaniemy przekierowani na fałszywą bramkę płatności, a podając tam dane – przekażemy je przestępcom.

Obawiamy się, że wielu internautów może dać się w ten sposób łatwiej oszukać… Gdy dostajemy takie propozycje – a po nich maile – warto poświęcić czas, by przeczytać je dokładnie, z oczami otwartymi na każdy błąd:

  • „kupić przez computer”
  • „proszę otrzymanie płatności”
  • „informacje na stornie”
  • „wyszukać swój bank na liści”
  • „twoje dane w celach marketingu bezpośredniego” (ale co moje dane?)

No i oczywiście adresy – czy to ten z linkiem, w mailu, czy to ten ukryty pod nazwą użytkownika „Olx”:

Uważajcie, nie dajcie się oszukać. Ostrzeżcie bliskich i dalszych znajomych. Bądźcie bezpieczni.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także