hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

To nie nagroda, to oszustwo

Jeden z maili, który dotarł do CERT Orange Polska świadczy tym, iż cyber-przestępcy nie zarzucili jeszcze wyskakujących okien jako wektora ataku. O ile na komputerach PC/Mac z tego typu atakami radzą sobie antywirusy, firewall, czy przeglądarki, na smartfonach można jeszcze nierzadko spotkać z irytującymi i groźnymi pop-upami.

Co robić, gdy zobaczymy coś takiego na ekranie? Przede wszystkim nie klikać w żaden element na wyskakującym okienku, nie tylko w „OK”, ale nawet w „Anuluj”, „Zamknij”, czy ew. krzyżyk w prawym górnym rogu. W takiej sytuacji należy zamknąć okno przeglądarki, wyjść używając przycisku wstecz, bądź wyjść do menu głównego i wyłączyć aplikację przeglądarki. Warto też się zastanowić, jaka strona wywołała wyskakujące okno, by później jej unikać. W przypadku urządzeń z systemem Android warto zajrzeć do ustawień i upewnić się, czy mamy wyłączoną możliwość instalowania aplikacji spoza oficjalnego sklepu.

Warto również zaznaczyć, że tego typu informacje nie mają nic wspólnego z Orange Polska ani innym operatorem – po prostu złośliwy kod na stronie jest w stanie odczytać część informacji z naszego urządzenia, w tym nazwę dostawcy usługi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także