hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Żeby Piątek nie okazał się zbyt Czarny

28 listopada 2019. Dla Europejczyków data jak każda inna, dla Amerykanów zaś to tegoroczne Święto Dziękczynienia, jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu za Wielką Wodą. Choć z drugiej strony… w erze konsumpcjonizmu równie ważne dla nas! Czwartek czwartkiem, ale kolejny dzień to tzw. Black Friday – Czarny Piątek. Święto wielkich wyprzedaży w USA i… wyprzedaży w Polsce. W sam raz okazja, by złapać się na powiązany z tym szczególnym dniem phishing, prawda?

Póki co nasze systemy nie trafiły na akcje „czarnopiątkowe”, jednak brak dużych (małych kilka było) kampanii phishingowych może wskazywać właśnie na ciszę przed burzą. Stanowczo zalecamy, byście szczególnie w najbliższych dniach:

  • dokładnie czytali wszystkie maile i SMSy sugerujące, iż możecie skorzystać z wyjątkowych promocji
  • nie sugerowali się tzw. nadpisami (czyli słowami, widniejącymi w wiadomości zamiast numeru) – o ile np. w naszej sieci wariacje „Orange” są zastrzeżone i użyjemy ich tylko my, to pod większość marek przestępcy mogą bez problemu się podszyć
  • nie klikali odruchowo w skrócone adresy stron
    • jeśli jednak to zrobiliście, upewnijcie się czy w pasku adresu przeglądarki pojawia się adres prawdziwej strony sklepu
  • jeśli korzystacie z płatności online sprawdzali bardzo dokładnie adres w przeglądarce; jeśli macie choć odrobinę podejrzenia, że jest nieprawdziwy, nie wpisujcie żadnych danych, zgłoście adres do firmy pod którą podszywają się przestępcy, a najlepiej również do nas (cert.opl@orange.com)

A najlepiej, nawet jeśli dostaniecie maila/SMSa z wyjątkową okazją, wpiszcie w przeglądarce „z palca” adres sklepu i upewnijcie się, czy ją tam znajdziecie (okazję, nie stronę 🙂 ).

Być może nadawcami wszelkich wiadomości, które do Was dotrą, będą organizujące promocje sklepy. Życzymy Wam samych najlepszych łowów z genialnych promocji. Ale pamiętajcie, że chwila nieuwagi może bardzo wiele kosztować. Warto poświęcić minutę więcej na sprawdzenie, czy na pewno wszystko jest dobrze. Żeby najbliższy Piątek nie okazał się dla Was wyjątkowo Czarny…


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także