hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Złośliwe reklamy przestępców

W ostatnich miesiącach kilkakrotnie pisaliśmy o znacznym wzroście w sieci Orange Polska infekcji – o ile można to tak określić – zagrożeniami typu adware. Spora część użytkowników wciąż uznaje je za mniej groźne od klasycznego malware’u, bo przecież „to tylko reklamy”. Jak się okazuje, sytuacja niekoniecznie musi wyglądać tak dobrze.

Okazuje się bowiem, że w listopadzie 2018 grupa przestępcza włamała się do infrastruktury Advertline, francuskiej sieci serwującej reklamy dla klientów głównie na terenie Unii Europejskiej. W kolejnym kroku przestępcy „dokleili” do banerów reklamowych złośliwy kod JavaScript. Jeśli reklama wyświetlała się na stronie sklepu internetowego, złośliwy kod miał możliwość odczytania szczegółowych danych karty płatniczej. Efekt? Niemal 300 zainfekowanych sklepów i potencjalnie wielokrotnie większa liczba wykradzionych danych kart płatniczych. A pamiętajmy, że mówimy o włamaniu do uczciwej firmy, a nie z założenia złośliwym oprogramowaniu, podmieniającym nam wyświetlane reklamy!

Warto zajrzeć na stronę CyberTarczy i zerknąć, czy przypadkiem nie pojawi się Wam informacja o infekcji PUP.Optional.Adware lub Adware_MB (to obecnie dwa najpopularniejsze tego typu zagrożenia w sieci Orange Polska. Jeśli natomiast jesteście administratorami sieci, zablokujcie próby połączeń z potwierdzonymi przez nas IOC:

  • exdynsrv.com
  • exosrv.com
  • go-oclasrv.com
  • pushedwebnews.com
  • thewhizmarketing.com
  • play.leadzu.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także