hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Oszuści podszywają się pod OLX i Allegro Lokalnie

1081. Tyle domen, podszywających się pod serwis OLX w momencie pisania tego tekstu znajdowało się w mechanizmie ochrony przed phishingiem naszej CyberTarczy. Przestępcy w ostatnich miesiącach wyjątkowo upodobali sobie ten popularny serwis zakupów/wymian.

Schemat ataku „na OLX” opisywaliśmy miesiąc temu po sąsiedzku na Blogu Orange Polska, nie ma więc potrzeby wyważania otwartych drzwi, a przeklejać też nie będziemy. Zdecydowaliśmy się alert, ponieważ liczba fałszywych domen w ostatnich dniach rośnie lawinowo.

Przykładowo powyższy „urobek” to 8 domen, które trafiły do naszych systemów na przestrzeni… tysięcznej części sekundy!

Wariacji adresów z OLX w nazwie, podobnie jak z niemal równie popularnym Allegro Lokalnie, jest praktycznie nieskończona ilość i nawet jeśli każda z domen, użytych przez przestępców, okaże się kilkuminutową efemerydą, i tak istnieje ryzyko, że wiele osób zostanie oszukanych.

To ostatnie dni przed świętami. Wielu z nas to właśnie teraz ma czas na zakupy prezentów, często będziemy chcieli robić to na szybko. Nie daj się oszukać.

  • Sprawdzaj adres strony, na którą wchodzisz
  • Nie kontaktuj się z potencjalnym sprzedającym/kupujących w inny sposób, niż przez wewnętrzne systemy komunikacji serwisu handlowego/aukcyjnego
  • Bezwględnie i absolutnie nie używaj linka do płatności, podanego przez drugą stronę transakcji
  • Nie instaluj aplikacji spoza oficjalnego sklepu