hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Sensacyjnymi tytułami łowią „na BLIKa”

Uważajcie na strony, udające witryny popularnych polskich mediów, krzyczące do Was sensacyjnymi tytułami. Dziś rano wpadło do nas (i od razu potem do CyberTarczy) kilkadziesiąt domen, udających naTemat, Gazetę Polską, Fakt, Parkiet i Newsweek. Każda z nich pod pozorem informacji o rodzinie, która rzekomo wygrała w loterii Eurojackpot, usiłuje przekonać nas do zalogowania się na podstawioną stronę, udającą Facebooka.

Jeśli to zrobimy, przejmą nasze konto, by następnie – udając nas – wyłudzać od naszych znajomych kody BLIK i wykorzystywać je do wypłat z bankomatu. Spora część tych domen jest już zablokowana dla klientów usług Orange Polska, którzy usiłując wejść na te strony zobaczą informacje o próbie phishingu. Uważajcie na tego typu tytuły, ostrzeżcie znajomych, a kiedy logujecie się do Facebooka i innych zewnętrznych serwisów – ZAWSZE sprawdzajcie adres w pasku przeglądarki.

Gorąco polecamy też skorzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego, nie tylko na Facebooku. Wtedy nawet jeśli nieopatrznie wpiszecie swoje hasło na tego witrynę, przestępca i tak nie zaloguje się przy jego wykorzystaniu, bowiem to Wy będziecie dysponować drugim składnikiem hasła.