hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Uwaga na informacje o fałszywych MMSach!

W ostatnich dniach CERT Orange Polska zaobserwował wzrost liczby złośliwych wiadomości e-mail, sugerujących nieodebrane MMSy od Orange Polska. Fałszywa wiadomość e-mail rozsyłana z adresu nadawcy email (MMS ORANGE ) miała na celu nakłonienie użytkownika do odwiedzenia strony phishingowej, rzekomo należącej do Orange Polska, pod adresem rozpoczynającym się od znaków http://mms-orange.

Cyber-przestępcy liczą na niefrasobliwość użytkowników, którzy klikając w link z adresem prawdziwej strony (http://mms.orange.pl) nie zauważą, że ukryty pod nim adresem brzmi już inaczej. Kolejnym krokiem w oszustwie jest sugestia wysłania SMS z telefonu, na który rzekomo nie udało się dostarczyć MMS pod wskazany na stronie numer o podwyższonej opłacie. Efektem jest zasubskrybowanie usługi, wiążącej się z koniecznością zapłaty za każdy SMS przychodzący.

W celu usunięcia ryzyka CERT Orange Polska:

  • zablokował dostęp do złośliwych/phishingowych stron dla użytkowników sieci Orange Polska 
  • podjął interwencję u providerów usług e-mail (w celu zablokowania wysyłania spamu) oraz hostingu (dla zablokowania rozpowszechniania stron phishingowych)
  • interweniował u dostawcy usługi Premium Rate