hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Witaj kochanie! Czy zainstalujesz proszę złośliwe oprogramowanie?

Z jednej strony – tak zabawny mail phishingowy dawno do nas nie trafił. Z drugiej – niestety mamy świadomość, że wciąż są ludzie, którzy i tak by w coś takiego kliknęli, a tutaj w załączniku cały czas czasi się groźny AgentTesla.

Zastanawiające, jakim cudem dwie totalnie odmienne ścieżki połączyły się w jednym miejscu? Czyżby „ChatGPT, napisz niepodejrzany mail phishingowy”? Tyle dobrego, że może faktycznie takie rozpoczęcie maila spowoduje, że jeszcze mniej osób kliknie?

Jeśli jednak ktoś się zdecyduje, po kliknięciu w obrazek ściągnie archiwum SPECYFIKACJA ZAMA”WIENIA PDF.tgz z linku hxxps://www.mediafire[.]com/file/z15okhk3js12fr7/SPECYFIKACJA+ZAMÓWIENIA+PDF.tgz/file.

Wewnątrz archiwum znajdzie kolejne – ZAMA”WIENIA PDF.tar (domyślnie rozszerzenie jest niewidoczne):

Plik wykonywalny .exe (w naszym przypadku pod nazwą smT6uSEJB15fktZ.exe to już znany (i nielubiany) RAT AgentTesla. Do kontaktu z serwerem Command&Control wykorzystuje API komunikatora Telegram – https://api[.]telegram.org/bot6158061222:AAGNygizG-Xj58HoSNR_TcFFsMLQBL_ySFM/