hamburger

(jeśli zgłaszasz przypadek phishingu, zapisz mail (przesuń go z programu pocztowego na pulpit komputera lub wybierz opcję plik/zapisz jako), a następnie załącz)

Podejrzany SMS prześlij na nr 508 700 900

Jeśli zgłoszenie dotyczy bezpieczeństwa dzieci, zgłoś je również pod http://www.dyzurnet.pl
@CERT_OPL

Raport CERT Orange Polska za 2023 rok już jest!

To już 10 lat od czasu, gdy pojawił się pierwszy Raport CERT Orange Polska. Wtedy chcieliśmy po prostu spróbować, jak wyjdzie podzielenie się efektami naszej pracy ze światem. Od teraz jest już dostępna dla Was jubileuszowa, 10. edycja!

Raport CERT Orange Polska za 2023 rok, z którym od dzisiaj możecie się już zapoznać, to podsumowanie rocznej pracy naszego zespołu. Przede wszystkim jednak próba przekazania Wam naszego spojrzenia na krajobraz cyberzagrożeń w minionym roku.

117 stron treści, gdzie każdy choć trochę zainteresowany cyberbezpieczeństwem znajdzie coś dla siebie. Wiemy, że gdy kilka lat temu na łamach naszego raportu pojawiły się artykuły ekspertów, cieszą się one dużym zainteresowaniem czytelników. Staramy się bardzo, by ogromną wiedzę członków naszego zespołu przelać na „papier” w takiej formie, by każdy lub niemal każdy internauta mógł zrozumieć mechanizmy, które tylko z pozoru wydają się skomplikowane. W tegorocznej edycji treści autorstwa ekspertów stanowią niemal połowę treści raportu!

Raport CERT Orange Polska – (nie tylko) statystyki

Liczby – to coś, co od zawsze oddziałuje na ludzką wyobraźnię. Nie mogło ich zabraknąć również w tym roku, a ponieważ mamy za sobą 10-letnią perspektywę – pokusiliśmy się również o porównania i nawiązania do przeszłości. Incydenty i ataki identyfikowane na naszych łączach, ataki DDoS z naszej, ale też światowej perspektywy, wreszcie wyczerpujący rzut oka na krajobraz rosnących w siłę mobilnych zagrożeń – to tylko część tego, o czym przeczytacie w tegorocznym wydaniu raportu.

Nie zabrakło też – jak co roku, czegoś dla rodziców mniejszej lub większej młodzieży. A to m.in. dlatego, że przez lata, począwszy od pierwszego raportu, zmieniło się też nasze podejście do przekazywania wiedzy o cyber-zagrożeniach. Człowiek. Ty, ona, on, ja. To my jesteśmy w centrum zagrożeń w sieci. To nas chcą zaatakować, to my jesteśmy (wciąż) najsłabszym punktem zabezpieczeń. To nas trzeba przekonać, byśmy kliknęli w link, zainstalowali malware, czy podali dane karty na fałszywej stronie.

To nam trzeba pomóc zrozumieć zagrożenia!

Cóż więcej można powiedzieć? Ściągajcie Raport CERT Orange Polska za 2023 rok, zrzućcie go sobie na pulpit i raz na jakiś czas, przy porannej/popołudniowej kawie, czytajcie kolejne rozdziały. To kawał porządnej wiedzy, którą chcemy się z Wami podzielić. Jednym przyda się, by zyskać inną perspektywę spojrzenia na zagrożenia w sieci. Inni dowiedzą się, czy nauczą czegoś nowego. Jeszcze inni skorzystają z możliwości spojrzenia na internetowe przekręty oczami oszusta.

A jeśli uda się ochronić choć jedną osobę, ustrzec kogoś przed kliknięciem w phishingowy link i podaniem loginu hasła do konta, jeśli dzięki raportowi ktoś w firmie dojdzie do wniosku, że jednak warto zainwestować w rozwiązania bezpieczeństwa i dzięki temu uniknie ataku i jego efektów – to będzie wielki sukces!

Wasz. A my będziemy się cieszyć, że mogliśmy pomóc.

Bo #OrangeTuJest. Bądźcie bezpieczni.

Raport CERT Orange Polska 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także